Perseidy 2014Swoją aktywność rozpoczął rój meteorytów zwanych Perseidami. Zbliża się maksymalna aktywność tego roju, co za tym idzie możemy spodziewać się deszczu meteorytów. 

 

W tym roku warunki nie będą rozpieszczać obserwatorów z racji księżyca, który będzie znajdował się wysoko na nieboskłonie. Silne światło naszego naturalnego satelity pozwoli zaobserwować jedynie najsilniejsze zjawiska tzn. meteoryty. „Spadające gwiazdy" to w rzeczywistości odłamki skalne pochodzące z komety 109P/Swift Tuttle, które wpadając w atmosferę z prędkością bliską 60 kilometrów na godzinę spalają się nie dolatując do ziemi.

Obserwację można rozpocząć kilka godzin po zachodzie słońca, w momencie gdy nieboskłon będzie dostatecznie ciemny, pozwalający zobaczyć usłane na nim gwiazdy. Nie będzie to jednak takie proste z racji pełnego księżyca (księżyc wzejdzie około 19.40 i zajdzie około 6.00 nad ranem).

Maksymalna aktywność roju meteorytów a co za tym idzie najwięcej zjawisk będzie można zaobserwować w między 23 a 3 godziną w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto jednak zwrócić uwagę, że zjawisko to będzie widoczne aż do 24 sierpnia jednak obserwacje w tak późnym terminie będą wiązać się z mniejszą aktywnością roju.


Na nocną obserwację warto zabrać ze sobą ciepły koc ;)