Święto pieczonego ziemniakaW dniu 7 września 2014 r. w Parku Wiejskim w Brzózie Królewskiej po raz kolejny było obchodzone Święto Pieczonego Ziemniaka, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe Leżajsk, Gmina Lezajsk, Gminny Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzóza Krolewska. Wielką pomoc w przygotowaniu imprezy okazała Biblioteka i Spółdzielnia Dębnianka.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka jest wpisane na Szlak Turystyczny Województwa Podkarpackiego, co jest potwierdzone otrzymanym certyfikatem. Impreza rozpoczęła się pokazem musztry paradnej Szwadronu Podkarpacie w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic. W dalszej części na scenie zaprezentowały się liczne zespoły artystyczne: Chałupczanie z Chałupek Dębniańskich, Lubinka z Piskorowic, Wólczaneczki z Wólki Niedźwieckiej, Kalina z Przychojca, Wagiel z Biedaczowa, Kapela Ludowa z Giedlarowej. Można też było podziwiać grupy działające przy Ośrodku Kultury: Orkiestrę Dętą, Mażoretki i Zagrodzian. Pięknie zaśpiewały i zatańczyły przedszkolaki przygotowane przez panią Bożenę Szczęch. Publiczność rozbawił kabaret "Obciach". Podczas Święta Pieczonego ziemniaka nie mogło zabraknąć degustacji potraw z tego popularnego warzywa. Zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich z Chałupek Dębniańskich, Wólki Niedźwieckiej i Przychojca pokazały, że potrawy tradycyjne są nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Pierogi, placki, babki i torty ziemniaczane szybko znikały ze stołów. W tym dniu w Parku wiejskim zapachniało też dymem z ogniska i pieczonymi ziemniakami. Kartofle podawane z twarogiem z czosnkiem miały wielu amatorów. Impreza zakończyła się biesiadą przy ognisku z zespołem Brzozoki. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli i pomogli w zorganizowaniu Święta Pieczonego Ziemniaka.

{phocagallery view=category|categoryid=81|limitstart=0|limitcount=0|detail=0|displayname=1|displaydetail=1|imageshadow=shadow1}

Pieczony ziemniak